Zmiana metrażu

Współpraca z Agrobex S.A (kupno, odbiór mieszkania, zapisy w umowach itp.)
PaulinkaRyś
Posty: 11
Rejestracja: 20 maja 2011, 11:38

Re: Zmiana metrażu

Post autor: PaulinkaRyś » 13 lip 2011, 14:16

Hejka, nam się mieszkanie zwiększyło o 0,04m/2 także mało w porównaniu z innymi. Przypuszczam, że taka mała różnica jest spowodowana zmianą szerokości ścianek, z czego oczywiście nikt nie jest zadowolony:/ Wkurzające to jest,że nie zrobili zgodnie z projektem i wogle z wizualizacją, jaką wcześniej nam pokazali. Nie rozumiem jak nagle mieszkanie mogło się zwiekszyć o metr czy nawet więcej, teraz zamiast kasę przeznaczyc na remont, to trzeba im zapłacić...
Pozdrawiam

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Zmiana metrażu

Post autor: solenzara » 14 lip 2011, 11:08

Owszem, pochudzenie ścianek ma wpływ na metraż ale nie aż taki kolosalny!! Albowiem odchudzenie ścianki o 4cm daje nam na 1mb ściany powiększenie powierzchni o 0,04m2!!! Np. Dla mieszkania o pow. 60m2 i długości wszystkich ścianek działowych= 15mb daje to 0,6m2 zwiększenia metrażu mieszkania!!!!!! Zatem gdzie reszta?? ściany z gumy?? czy blok się powiększył w trakcie budowy??

k_e_i
Posty: 48
Rejestracja: 02 lis 2010, 10:59

Re: Zmiana metrażu

Post autor: k_e_i » 15 lip 2011, 13:57

Maciej mam pytanie, rozumiem, że w umowie masz taki zapis o tym ze doplacasz jak wyjdzie wieksze mieszkanie. Jak postąpił Agrobex gdy powiedziales im ze jest to zapis niedozwolony?

aga2san
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2011, 21:23
Etap: II
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Zmiana metrażu

Post autor: aga2san » 17 lip 2011, 22:29

U innego dewelopera dowiedziałam się właśnie, że przy odbiorze mieszkania jeśli różnica jest mniejsza niż metr to nikt nic nie dopłaca, a raczej nie zdarzały się u nich takie odchylenia.... u nas to za każdy cm trzeba dopłacać :/ zamiast na remont zbierać to trzeba za i tak niewidoczne centymetry czy metry dopłacać grrr

magda81
Posty: 86
Rejestracja: 06 lis 2010, 20:26
Etap: I

Re: Zmiana metrażu

Post autor: magda81 » 18 lip 2011, 14:49

Cześć- my również mamy większe mieszkanie niż zakładał projekt- na szczęście tylko o 0,6 m. Dopłaciliśmy już tę nieszczęsną różnicę.

Shame
Posty: 26
Rejestracja: 18 lip 2011, 23:14
Etap: I

Re: Zmiana metrażu

Post autor: Shame » 19 lip 2011, 00:28

Witam

Nam mieszkanie zwiększyło się o prawie 1.1m2 co daje nam w sumie prawie 5.6tyś dopłaty (nadmetraż + zmiana VATu). Teraz mamy na komendę wyskoczyć z kasy, którą planowaliśmy przeznaczyć na remont i wykończenie (ja napisała aga2san). Te rewelacje spłynęły do nas 4 dni przed odbiorem technicznym mieszkania, do czasu którego trzeba to przynieść w zębach.

Zdecydowaliśmy się dowiedzieć wszystkiego czego można o naszym mieszkaniu więc po kontakcie z Miejskim Rzecznikiem Konsumenta, korzystając z Art. 546. § 1. Kodeksy Cywilnego
Sprzedawca obowiązany jest udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy sprzedanej oraz wydać posiadane przez siebie dokumenty, które jej dotyczą. Jeżeli treść takiego dokumentu dotyczy także innych rzeczy, sprzedawca obowiązany jest wydać uwierzytelniony wyciąg z dokumentu.
postanowiliśmy wysunąć wniosek o udostępnienie:

- planu inwestycji z dnia podpisania umowy (jeśli uległ zmianie)
- raportu firmy Omnibus wykonującej pomiary
- plany mieszkania z dnia podpisania umowy oraz z dnia dzisiejszego
Wszystko to w celu porównania różnic między mieszkaniem kupionym, a wybudowanym. Zaraz po tym poleciał wniosek o przesunięcie terminu odbioru o maksymalne ustawowe 2 tygodnie i żądanie możliwości inspekcji mieszkania z kierownikiem budowy, jeszcze przed odbiorem. Wtedy sami zmierzymy mieszkanie, żeby się dowiedzieć, skąd tak duża różnica? Bo nie zapłacę za coś, czego nie widziałem, prawda?

Na wniosek o udostępnienie w/w dokumentów nie dostałem odpowiedzi wprost, tylko informują nas, że chcą się spotkać (będzie obecny ich prawnik oraz dyrektor) i obgadać... No właśnie, co? Czy ktoś był na takim spotkaniu?

Pytanie, dlaczego mieszkanie jest większe? Cieńsze ściany działowe? Wliczona powierzchnia kominów? Jak wykazał solenzara, zmiana grubości ścian nie jest wystarczająca, do uzyskania tak dużych rozbieżności. Teraz pytanie co z tym zrobić? Bo praktycznie co drugi punkt umowy mówi o tym, jak to musimy zapłacić i kropka. Jednocześnie, prawie każdy taki zapis jest klauzulą niedozwoloną (dziękujemy Maciejowi za link) i przez to, mimo podpisania umowy, nie ma mocy prawnej. Czyli żądanie zapłaty za nadmetraż jest bezpodstawne w świetle prawa.

Gdyby nadmetraż wynikł z faktu, że mieszkanie jest zwyczajnie większe bo tak wyszło (ktoś przesunął ściany nośne czy powiększyli cały budynek czy zmniejszyli klatki schodowe), ale jednocześnie byłoby zgodne z projektem (ściany miałyby tyle ile napisali itp.) to byśmy bez mrugnięcia zapłacili i kto wie, pewnie nawet byśmy się z tego cieszyli. Jednak jak ktoś stosuje takie tanie i niskie chwyty, jak potajemne zmiany grubości ścianek, to krew człowieka zalewa. Musze niestety zaznaczyć, że od znajomej architekt dowiedzieliśmy się, iż zmiana grubości ścian działowych jest w świetle prawa naciągnięciem określenia "mało istotna zmiana projektu", która zawiera się w prawie budowlanym, a która jednocześnie nie wymaga nowego pozwolenia na budowę; zmiany takie zostaną zawarte w projekcie powykonawczym inwestycji (zaznaczyła ona, że taki chwyt nie jest stosowany przez szanujące się firmy budowlane, jednak niestety zgodny z naszym wspaniałym prawem).

Wspomnę tylko, że nasza znajoma kupiła w tym roku mieszkanie u innego developera i jest zszokowana forma naszej umowy, gdyż ona kupiła mieszkanie jako lokal o danym numerze, w danej klatce, w danym budynku itd. a nie ileśtam wirtualnych metrów (chociaż metraż oczywiście podany jest), a margines błędu podali jej 1.5% (a nie jak u nas, 5%). Poza tym, u niej, jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu (nie budowanie ściany, co zresztą zrobiła oraz dodatkowe punkty świetlne czy gniazdka) były wykonywane bezpłatnie i chociaż zwiększały metraż mieszkania (bo ściana zajmuje miejsce) to nie zapłaci za to ani grosza (jak wspomniałem wcześniej, kupuje lokal, nie metry). Jak widać, można!

Chcielibyśmy się tylko spytać, czy ktoś już się z nimi wykłócał? Znaczy rzucił w nich odpowiednimi artykułami i odmówił dopłaty? Bo uważamy, że coś, na co harujemy i będziemy harować przez znaczącą większość naszego życia warte jest walki, bo jeśli będziemy pozwalać na takie praktyki, to ani my, ani nasze dzieci w przyszłości nie będą mogły sobie na własny kąt pozwolić. Samowolka uprawiana przez Agrobex jest ze wszech miar bezprawna i myślę, że oni liczą na to, że części, może wszystkim, nie będzie się chciało użerać i grzecznie zapłaci. Zwłaszcza, że wszelkie działa z ich strony wykonywane są za za pięć dwunasta do odbioru mieszkania i nikt nie ma czasu na sprawdzenie czy reakcję! A alternatywa jest niewesoła, bo albo płacisz, albo nie dostajesz mieszkania i (w podtekście) będziesz miał masę kłopotów z wziętym kredytem hipotecznym, więc siedź cicho i płać, dziękujemy.

Nawet pomijam ich żądanie dopłaty za VAT (o czym piszę w odpowiednim temacie), bo to w sumie nie dużo, jednak nie sądziłem, że będą mieli czelność o nim wołać, po takim nagłośnieniu w mediach, jak to nie można tego robić.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź i post ze swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiamy

Magda
Posty: 5
Rejestracja: 21 gru 2010, 17:19

Re: Zmiana metrażu

Post autor: Magda » 19 lip 2011, 08:55

Cała umowa z Agrobexem jest naszpikowana klauzulami niedozwolonymi. Zwracałam im na to uwagę przed jej podpisaniem, ale ich stosunek był taki, że jak się mi się nie podoba, to mogę sobie kupić mieszkanie gdzie indziej. Ja już zapłaciłam dodatkowe pieniądze za dodatkowy metraż no i VAT. Mam nadzieję, że uda Ci się coś wywalczyć. Agrobex liczy na to, że nikomu się nie będzie chciało walczyć z ich prawnikami. Też poprosiłam o inwentaryzację mieszkania wykonaną przez uprawnioną do tego osobę, ale do tej pory się nie doczekałam. Widać, że dla Agrobexu każdy grosz się liczy, a reputacja to rzecz drugorzędna.

M.D.
Posty: 193
Rejestracja: 19 lip 2011, 11:55
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Zmiana metrażu

Post autor: M.D. » 19 lip 2011, 12:04

U nas C1 3 piętro zwiększyło się o 0,6m2

beata10
Posty: 1
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:51

Re: Zmiana metrażu

Post autor: beata10 » 19 lip 2011, 16:56

Witam wszystkich. Właśnie jestem po odbiorze i poszło gładko. Nie było usterek. Co do zwiększonego metrażu, to nie wiem dlaczego wszyscy tak narzekają, ale mój się zmniejszył o 1,15 m i otrzymam kasę na konto. Nadpłata:).

upierdliwy_gosc
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2011, 21:49

Re: Zmiana metrażu

Post autor: upierdliwy_gosc » 19 lip 2011, 22:04

Drodzy sąsiedzi, czytam wasze posty i jestem zaniepokojony poczynaniami „naszego” dewelopera.

Co prawda czeka mnie odbiór mieszkania jak mnie słuchy dochodzą dopiero w październiku ale po waszych doniesieniach na pewno nie zgodzę się na dopłatę za metraż jeżeli nie dostanę konkretnych wyjaśnień.

Mam pytanie co do pomiaru metrażu waszego M.
Czy dostaliście protokół pomiarowy z obliczeniami, gdzie jasno jest określona metrażowo każda powierzchnia? Bo jeżeli nie to ciężko przystać na jakąkolwiek dopłatę kiedy agrobex przesyła tylko liczbę dodatkowych merów i kwotę do zapłaty.

Wydaje mi się że taki protokół powinien zawierać informacje:
1. Kto dokonywał pomiaru wraz z informacją o uprawnieniach do wykonywania pomiarów;
2. Jaki sprzęt został użyty do pomiarów i czy ma niezbędne ważne certyfikaty;
3. Czy do pomiarów była brana pod uwagę jakaś norma (są dwie PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836-1997);
4. Mapka sytuacyjna z naniesionymi wymiarami.

Powołanie się ewentualnie na normę daje w naszym przypadku konkretne wymierne korzyści bo jest w niej określone co wchodzi w skład powierzchni użytkowej oraz jak należy dokonywać pomiarów i z jaką dokładnością.

Tak na marginesie to zaciekawiły mnie węższe ścianki działowe, przecież jakby logicznie się zastanowić to w takim wypadku jest to naciągnięcie lub wręcz wyłudzenie pieniędzy. Dostajemy bowiem lokal, który został zbudowany z tańszych materiałów (bo ścianka węższa = tańsza) za większe pieniądze bo niby metraż się nam powiększył.

Na koniec dla zainteresowanych tematem pomiarów powierzchni podaje link:
http://oldforum.valuers.com.pl/filebrow ... le=pu1.pdf
http://oldforum.valuers.com.pl/filebrow ... le=pu2.pdf

Jeżeli nie uda się tego załatwić polubownie to proponuje pozew zbiorowy no i powiadomienie mediów grubszego kalibru np: "Sprawa dla reportera" to powinno dać do myślenia "naszemu" deweloperowi. :idea:

PS no i ktoś musiał kupić część mieszkania beaty10 :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości