Akty notarialne

Współpraca z Agrobex S.A (kupno, odbiór mieszkania, zapisy w umowach itp.)
ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 04 sty 2012, 15:32

Dzwoniłam orientacyjnie do kilku kancelarii notarialnych żeby sprawdzić stawki i jednak kancelaria zaproponowana przez Agrobex zaoferowała najkorzystniejszą (podobno mamy tam zniżkę). Średni koszt jaki mi podawano to ok. 3tys.zł, natomiast u nich zapłacimy ok. 2200.

Mam z kolei inną uwagę. Czy widzieliście już wzór aktu notarialnego? Ciekawa jestem jakie są zapisy odnośnie administratora. Wiele osób przestrzegało mnie już, żeby pod żadnym pozorem nie zgadzać się na wpisanie Agrobexu jako aministratora, ponieważ później jest trudniej z niego zrezygnować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróćcie na to uwagę.

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Akty notarialne

Post autor: solenzara » 05 sty 2012, 14:57

Oczywiście, że jest taki zapis (cytat poniżej) i nie można się na niego zgodzić, albowiem jak będziemy chcieli zmienić administratora (bo np. będzie za drogi) to będzie to pociagało za sobą zmianę aktów notarialnych: wizyta u notariusza, dodatkowe opłaty, czas, itp. A nie w tym rzecz, przysięi notarialnej z Agrobexem na administrowanie nie musimy sobie składać, wystarczy umowa którą podpisywało się przy odbiorze mieszkania. Agrobex będzie zarządzać do czasu pierwszego zebrania się wspólnoty i wtedy się ustali czy zarządza dalej. Jak będziemy zadowoleni- zostają,a jak nie to wybierzemy inną konkurencyjną firmę. W akcie notarialnym wystaczy zapis, że strony postanawiają, że do czasu zebrania się wspólnoty zarzadzać będzie Agrobex. Ponad to zapis o tym, że Agrobex juz ot tak z góry wykonywać będzie czynności przekraczające zwykły zarząd to jest już totalne ubezwłasnowolnienie wspólnoty- czyli nas własicieli.
"Kupujący oświadczają, że wiadome im jest, że zarząd nieruchomością wspólną sprawować będzie spółka pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe i Handlowe „AGROBEX” spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu; właściciele lokali zobowiązani są do ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału; pierwsze zebranie członków wspólnoty mieszkaniowej odbędzie się najpóźniej w terminie trzech miesięcy po zakończeniu pierwszego pełnego roku kalendarzowego funkcjonowania wspólnoty. "
"Zarządca kierować będzie sprawami Wspólnoty Mieszkaniowej i reprezentować ją na zewnątrz oraz w stosunkach między właścicielami poszczególnych lokali. Zarządca wykonywać będzie czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną a także czynności przekraczające zwykły zarząd, przekazane Zarządcy uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej, z tym zastrzeżeniem że ustala się wysokość opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością (w tym wynagrodzenie Zarządcy oraz wysokość zaliczek na ustanowiony fundusz remontowy) na zasadach i w wysokości wynikającej z zawartych umów o zarząd i administrację - bez potrzeby podejmowania przez wspólnotę uchwały w tym zakresie".
Także radzę się zastanowić i nie podpisywać w ciemno, aby potem nie było płaczu jak przy dopłatach.

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 05 sty 2012, 15:19

Dokładnie, jeśli podpiszemy te akty a zajdzie sytuacja, że nie będziemy z Agrobexu zadowoleni będzie bardzo trudno ich zmienić. Teraz jednak pytanie - co możemy w tej sytuacji zrobić? Czy orientujecie się jakie mamy możliwości? Jedna czy dwie osoby nic nie zmienią, musimy zadziałać wspólnie.

Mam również pytanie, czy płaciliście czynsz? Nam do tej pory nic nie przyszło i trochę się dziwię.

igi
Posty: 127
Rejestracja: 15 lis 2011, 20:00
Etap: II

Re: Akty notarialne

Post autor: igi » 05 sty 2012, 16:35

ewciaja pisze:Dokładnie, jeśli podpiszemy te akty a zajdzie sytuacja, że nie będziemy z Agrobexu zadowoleni będzie bardzo trudno ich zmienić. Teraz jednak pytanie - co możemy w tej sytuacji zrobić? Czy orientujecie się jakie mamy możliwości? Jedna czy dwie osoby nic nie zmienią, musimy zadziałać wspólnie.

Mam również pytanie, czy płaciliście czynsz? Nam do tej pory nic nie przyszło i trochę się dziwię.
Masz mieszkanie w 2. etapie? Dzwoniłem do administracji, pierwsze rachunki mają przyjść pocztą w tym miesiącu. Po odbiorze wszystkich mieszkań dostaniemy loginy do portalu Agrobexu, na którym wisieć będą nasze rachunki - nie będą ich przysyłać.

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Akty notarialne

Post autor: solenzara » 05 sty 2012, 23:37

UWAGA WAŻNE!! ww. zapis jest klauzulą niedozoloną!! Ponadto, ten kto pierwszy podpisze z Agrobexem akt z takim zdaniem narzuca reszcie sposób zarzadzania: Ustawa o własności lokali mówi bowiem, że sposób zarządzania określony w pierwszej umowie wywiera skutek w wypadku kolejnych. Wiem, że umowy miały być podpisywane po długim weekendzie, a więc od 9 stycznia. Czy ktoś wie, kto jest tym pierwszym?? Czytajcie dalej:
http://www.rp.pl/artykul/55672,59805_Wl ... zadce.html
http://www.dominium.pl/artykuly/zobacz/ ... ule-cz-iii
http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/167 ... erowi.html

magda81
Posty: 86
Rejestracja: 06 lis 2010, 20:26
Etap: I

Re: Akty notarialne

Post autor: magda81 » 06 sty 2012, 20:56

Miejmy nadzieję, że ten kto jest pierwszy czyta forum...

grzes
Posty: 45
Rejestracja: 30 lip 2011, 00:16
Etap: II
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Akty notarialne

Post autor: grzes » 06 sty 2012, 22:23

Też mam taką nadzieję...

Z drugiej strony zastanawia mnie jedno...

Skoro przywołany zapis jest klauzulą niedozwoloną, to zgodnie z moim rozumieniem i tak jest nieważny. Inaczej mówiąc, jeżeli pierwsza osoba podpisze Akt naruszający przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o własności lokali to taki zapis i tak nie powinien mieć mocy prawnej. Mówiąc bardziej obrazowo... jeżeli podpiszę z kimś umowę kradzieży pewnego przedmiotu a ta osoba się z tego wycofa to nie mogę żądać przed sądem odszkodowania za niewykonanie umowy, bo w momencie podpisania już była nieważna... podobnie jak zapis o narzuceniu zarządu.

Poza tym w jednym z przywołanych wyżej artykułów (chyba ten ostatni, najdłuższy) wyczytałem, że wola wspólnoty jest nawet ważniejsza niż zapis w ustawie... czy może się ktoś znający prawo do tego odnieść?

Pozdrawiam
Grześ

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Akty notarialne

Post autor: solenzara » 07 sty 2012, 00:31

tak Grzes masz rację. Już nie pamiętam gdzie to czytałam, ale klauzla niedozwolona i tak nie ma mocy prawnej. Więc mogą sobie tam wpisywać;) Ale lepiej jest jak od razu temat jest czysty i załatwiony na starcie, bo potem czekać nas będzie użeranie się z nimi, wrrr
Zagadadajcie do swoich sąsiadów na kiedy są poumawiani i aby nie godzili się na taki zapis!!

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 09 sty 2012, 11:04

Dzwoniłam do UOKiK w sprawie tych zapisów i wstępnie potwierdzili, iż faktycznie brzmią one jak zapisy niedozwolone i nie powinny się znaleźć w umowie. Poradzili mi jednak udać się do lokalnego oddziału Federacji Konsumentów lub Rzecznika Praw Konsumenta, bo jednak trzeba to dokładnie przeczytać. Postaram się tam wybrać dziś lub jutro. Może komuś z Was uda się wcześniej, dane do federacji znajdziecie tutaj http://www.federacja-konsumentow.org.pl ... ?story=777

Generalnie potwierdzili, że zapisy niezgodne z prawem nie są wiążące, jednak jeśli podpisze się akt w tej formie, trzeba będzie dochodzić ich nieważności przed sądem. Z tego co się dowiedziałam, zapis w naszych umowach musiałby być identyczny do tych w rejestrze klauzul, a nie jest. Byli jednak zdziwieni, że notariusz nie wychwycił takiego zapisu (podejrzewam, że nie chciał wychwycić) i właśnie piszę do nich maila w tej sprawie.

Wątpliwości mam też odnośnie wartości mieszkania wpisanej w akcie, bo jest ona po dopłatach za nadwyżkę. Skoro dochodzimy zwrotu tych opłat, cena powinna być tak naprawdę niższa - nie wiem czy podpisanie z tą ceną nie zamknie drogi dochodzenia zwrotu. O to też spytam w federacji.

Pani z poznańskiego UOKiKu powiedziała też że ostatnio została wydana decyzja w sprawie zapisów niedozwolonych w umowach Agrobex'u, ale jeszcze się nie uprawomocniła więc nie jest dostępna na ich stronie. Jutro mam zadzwonić, bo będzie osoba która wydała decyzję.


Edit. Dostałam odpowiedź z kancelarii notarialnej następującej treści:
"Szanowna Pani,
kontaktowałyśmy się w sprawie usunięcia zapisu o którym Pani pisze z mecenasem Spółki jednak do tej pory nie uzyskałyśmy żadnych informacji. Będziemy się kontaktować z Państwem w tej sprawie w dniu jutrzejszym"

Jak coś się dowiem dam znać. Proponuję, by jak najwięcej z nas napisało do nich, w grupie siła :)

Aleksandra
Posty: 25
Rejestracja: 27 gru 2011, 21:37
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Akty notarialne

Post autor: Aleksandra » 09 sty 2012, 20:46

Dzięki, że piszecie. Zajrzałam tu bo przeczytałam informację na drzwiach klatki schodowej o nielegalnych zapisach w aktach.
Ten zapis musi wykreślić i zmienić przy nas notariusz, tak? My jesteśmy zapisani na 23 stycznia.
Szukam jeszcze innego notariusza, bo słyszałam że można dużo tańszego znaleźć.
Mam pytanie czy mieszkańcy I etapu dostali już rachunki za czynsz?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości