Akty notarialne

Współpraca z Agrobex S.A (kupno, odbiór mieszkania, zapisy w umowach itp.)
ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 10 sty 2012, 10:32

1. O różnicy w metrażu za chwilę napiszę w odpowiednim wątku

2. Jeśli chodzi o czynsz to w umowie przedwstępnej którą wszyscy podpisaliśmy jest zapis, że zgadzamy się na ponoszenie kosztów od momentu odbioru mieszkania więc chyba nie mamy wyjścia.

3. Nic nie wiem o opłatach parkingowych, mogę prosić o szczegóły?

4. Dołączam odpowiedz kancelarii notarialnej na zarzuty o niezgodności z prawem zapisów o ustalenie zarządu. Niestety ustawa o własności lokali mówi o tym, ze można ustalić zarządcę i zgodziliśmy się na wpis Agrobexu w umowie o zarząd administrację, którą wszyscy podpisywaliśmy przy odbiorze mieszkań. Jednak w mojej opinii ważniejsza jest umowa przedwstępna, gdzie Agrobex został określony jako zarządca ale tylko do czasu zebrania wspólnoty mieszkaniowej, najpóźniej w trzech miesięcy od zakończenia pełnego roku kalendarzowego od ustanowienia wspólnoty, a nie bezterminowo jak w aktach notarialnych. W praktyce to i tak oznacza prawie 2 lata bo ja rozumiem to tak: wspólnota zostaje ustanowiona z chwilą podpisania pierwszego aktu przeniesienia własności czyli w tym tygodniu. Pierwszy pełny rok kalendarzowy zakończy się 31 Grudnia 2013, zebranie ma nastąpić do końca marca 2014! Czekamy na wiadomość z Federacji Konsumentów w sprawie legalności tych zapisów. Nie wiem też czy nawet jeśli w AN znajdzie się zapis o zarządzie terminowym, to zmiana tego zarządu też będzie wymagała osobistego uczestnictwa członków wspólnoty i poświadczenia notarialnego?

jacaacaj
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2011, 01:08

Re: Akty notarialne

Post autor: jacaacaj » 10 sty 2012, 15:11

Witam szanownych sąsiadów
Nie zaglądałem na forum od kilku miesięcy - brak czasu. Widzę jednak, że moi sąsiedzi nie wypadli sroce z pod ogona i trzymają rękę na pulsie. Szacunek. Nie jesteśmy tępymi baranami, a Agrobex jak widać cwaniakuje jak cwaniakował. Jak można ufać takiej firmie? Wyznaczając ich na administratora (praktycznie dożywotnio - poprzez AN) można by nas posądzić o rażącą niegospodarność!!! Wydaje mi się, że wspólnota miałaby ograniczone pole działania i praktycznie związane ręce.Nie możemy do tego dopuścić. Do rzeczy:
Czy ktoś już podpisał Akt? Czytałem na poprzednich stronach o jakiejś ciągłości ( czyli, że jak jedna osoba już podpisze akt w konkretnej formie, to reszta też musi? To pewne?) My mamy na jutro (11.1), oczywiście odwołuję akcję. W ogóle wk... mnie to, że ciągle są na nas zastawiane jakieś zasadzki, haczyki. Że ktoś, (wiadomo kto) chce mnie oszukać. Nie możemy pozwolić, żeby zostali administratorem do końca świata. To leży w naszym interesie. W kupie siła Sąsiedzi! pozdro

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 10 sty 2012, 15:24

To nie jest tak, że jak wpiszemy Agrobex jako zarządcę w Akcie notarialnym to już koniec i jesteśmy na nich zdani do końca świata i o jeden dzień dłużej. Nadal możemy ich odwołać, jednak jest to trudniejsze ponieważ wymaga obecności na zebraniu wspólnoty co najmniej połowy jej członków, jak również uchwała musi zostać potwierdzona przez notariusza, co spowoduje dodatkowe koszty (bez zapisu w AN wystarczy podjąć uchwałę i przelecieć się po sąsiadach, żeby większość podpisała). Niestety wydaje się, że sprawa jest przesądzona. Cały dzień studiowałam przepisy i różne artykuły na ten temat i generalnie wydaje mi się (ale jest to tylko moja opinia), że zapis ten jest niedozwolony tylko w ramach tego, że nie podaje się czasu sprawowania zarządu. I tylko to możemy podważyć i wymagać, aby ten czas został wpisany. Ale czy jest to na czas określony czy nieokreślony, zawsze jest możliwość wypowiedzenia umowy z zachowaniem terminu wypowiedzenia (3m-ce o ile się nie mylę) jednak tak czy owak wymaga ono (wypowiedzenie) powyższych kroków. Niestety podpisując umowę o zarząd i administrację, zgodziliśmy się na wpisanie Agrobexu w AN i raczej nie możemy się z tego wycofać. A pierwsze umowy już zostały podpisane. Podkreślam jednak,że jest to tylko moja interpretacja, musiałby się wypowiedzieć ktoś znający prawo mieszkaniowe.

jacaacaj
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2011, 01:08

Re: Akty notarialne

Post autor: jacaacaj » 10 sty 2012, 16:15

Czyli lipa. Dzwoniłem przed chwilą do Agrobexu by odwołać całą ceremonię. Przełączano mnie kilka razy a na końcu kto?
Pani Lidia. Śmiałem się, że jest "zderzakiem Agrobexu". Zna sprawę i twierdzi, że konsultowano się z mecenasem. Ma jeszcze przedzwonić. Coś czuję, że skończy się tak jak przy odbiorach - każdy podpisze, prędzej czy później. Ja też się nakręciłem, że znowu chcą nas wydymać. Nie wiem sam. Zależy mi, żeby jak najszybciej podpisać Akt, bo rata kredytu ostatnio wzrosła o jakieś 10%. Co robimy sąsiedzi? Konkrety. Pierwsze Akty podpisane - czy wywalczenie zmiany w zapisie ma jakieś znaczenie, kiedy część z członków przyszłej wspólnoty wyraziła zgodę na Agrobex? Dajcie lepiej namiar na jakiegoś taniego notariusza. Mi pani wyliczyła 2320 zł.

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 10 sty 2012, 16:49

Wcześniej nie pozwoliło mi załączyć odpowiedzi pani notariusz. Ale tamta nie za wiele wnosiła do sprawy. Poniżej wklejam jednak kolejnego maila i odpowiedź:

" Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Moje zastrzeżenia co do umowy dotyczą bezterminowego określenia zarządcy. Podobne zapisy w innych umowach były kwestionowane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, m.in. wpisy nr 1480, 1642 oraz 2476. Generalnie oczywiste jest, że do czasu powołania wspólnoty, ktoś musi takowy zarząd sprawować, ale ma on mieć charakter tymczasowy i nie musi być określony w akcie notarialnym, a stanowisko UOKiK wskazuje, że zapisy w umowach nie powinny wskazywać na okresy przekraczające 1 rok. Natomiast zarówno zapisy w umowie przedwstępnej jak i umowie przyrzeczonej przekraczają ten okres. Proszę o informację, jeśli moje wnioski są błędne.

Mam również uwagę co do ceny przedmiotu umowy. Podana jest cena 250 354,56, która składa się z ceny wynikającej z umowy przedwstępnej, dopłaty w wyniku wzrostu stawki VAT oraz dopłaty za nadmetraż. Jednakowoż dopłata za nadmetraż została od nas pobrana niesłusznie, gdyż bazowała na zapisie w umowie przedwstępnej (par. 8) będącego również klauzulą zakazaną. Wiem, ze Prezes UOKiK wydał w 2011r. Decyzję nr 36/2011 w której zobowiązał Spółkę Agrobex do zmiany zapisów w umowach (niestety decyzja ta nie została jeszcze zamieszczona na stronie UOKiK, lecz dziś wysłałam prośbę o udostępnienie informacji publicznej i czekam na odpowiedź w tej sprawie). W grudniu złożyłam reklamację (w załączniku) do spółki Agrobex, w której wniosłam o zwrot powyższej dopłaty i nadal oczekuję odpowiedzi. Chciałabym zatem prosić o zmianę ceny o wartość reklamowanej kwoty lub przynajmniej zamieszczenie w treści umowy informacji na temat powyższej reklamacji i faktu iż z podaną ceną się nie zgadzamy. Proszę o informację, jeśli wniosek ten mam skierować bezpośrednio do sprzedawcy (ten email wysłałam również do wiadomości sprzedawcy).

Pozdrawiam


Szanowna Pani,
Proszę o przekazanie swojego stanowiska stronie sprzedającej, gdyż podnoszone przez Panią kwestie wymagają uzgodnienia ze sprzedającą Spółką.
Ze swej strony pragnę jedynie zaznaczyć, że ustawa o własności lokali stanowi, iż zmiana ustalonego sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali; ustawa w żaden sposób nie ogranicza tego uprawnienia terminem. Umowa, na podstawie której zarząd został powierzony sprzedającej Spółce również tego terminu nie zawiera, stąd trudno wywnioskować, ze powołanie nastąpiło bezterminowo. Ma Pani rację, że nie ma obowiązku zawierania umowy określającej sposób zarządu, (zgodnie z art. 18 ustawy o własności lokali), ale skoro to już nastąpiło, a wiedzę o tym strony miały przy zawieraniu umów przedwstępnych, to ustalony sposób zarządu zgodnie z ust. 2 art. 18 wiąże kolejnych nabywców.
Odnośnie terminu jego sprawowania - tutaj rozstrzyga uchwała, zapis umowny przewiduje, że najpóźniej Zebranie Wspólnoty odbędzie się w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu 1 roku kalendarzowego jej funkcjonowania (pierwszą umowę ustanowienia odrębnej własności pierwszego lokalu zawarto 16 grudnia 2012 r.), po tym okresie zarządca musi sporządzić i złożyć Wspólnocie roczne sprawozdanie, wówczas Wspólnota zadecyduje czy pozostaje przy tym zarządzie czy też może zarząd ten odwołać .
Jeśli chodzi o kwestę ceny to jest ona jednym z podstawowych postanowień umowy sprzedaży i jeśli nie ma w tym zakresie zgodnych oświadczeń woli stron, nie można jej sporządzić.
Pozdrawiam
Agnieszka Zielińska - Jarocha - notariusz"

justyna
Posty: 67
Rejestracja: 09 sty 2012, 22:38

Re: Akty notarialne

Post autor: justyna » 10 sty 2012, 17:48

ja jestem jak najbardziej chetna...w kupie wiecej mozna zdzialac!!! Zgadzam sie w 100% z M.D. odnosnie wszystkich wymienionych punktow....za ich zwloke z aktami kazdy miesiac placimy kredyt o 250-300 zl wiecej i to tak naprawde nie z naszej winy....przy tylu miesiacach to grubo ponad 1000 zl....a o platnych parkingach to pierwsze slysze !!!!!!!! Juz chyba kompletnie poszaleli.....nie no trzeba cos zrobic z tym wszystkim...najlepiej to byloby sie spotkac i porozmaiwac albo wymienic sie tel czy mailami i sie umowic...:-)

WojtekZ
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2011, 07:51

Re: Akty notarialne

Post autor: WojtekZ » 10 sty 2012, 19:02

Witam,

Jeśli ktoś ma problem z Notariuszem to polecam Notariusza Olafa Peretiatkowicza, jest moim znajomym i jeśli ktoś chce w dobrej cenie proszę do mnie napisać na maila

biuro@d-ex.pl
Pozdrawiam Sąsiad

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 10 sty 2012, 19:25

Czy ktoś z Was ma adres do notariusza agrobexowego? Miałam zapisane ale zostawiłam w pracy a jesteśmy umówieni jutro rano

lidrad
Posty: 119
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:39

Re: Akty notarialne

Post autor: lidrad » 10 sty 2012, 19:33

Solna 3/10
Czy już masz sprostowanie, odnośnie reklamowanych dopłat, czy będziesz mówić o tym jutro? My mamy na czwartek.

Ryś
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2011, 09:51

Re: Akty notarialne

Post autor: Ryś » 10 sty 2012, 19:35

W dniu dzisiejszym przełożyłem spisanie aktu notarialnego na następny tydzień. Powodem było brak odpowiedzi od Agrobex'u w kwestii umowy dotyczącej zarządzania. Podobnie jak chyba większość wspólnie z żoną nie zgodziliśmy się na zapis w obecnej formie. Rozmawiałem z prawnikiem dewelopera i według niego zapis proponowany w umowie przyrzeczonej oznacza dokładnie to samo co w umowie wstępnej. Imho mały niuansik słów, który jest mocno dla Nas niekorzystny. Zaproponowałem więc, że skoro obie umowy oznaczają to samo to poproszę o pozostawienie wpisu z umowy wstępnej. Zgodził się, ale potrzebuje zgody Prezesa. DO teraz brak odpowiedzi. W dniu jutrzejszym ponownie będę ich bombardował telefonami. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w proponowanym akcie jest wpis, że w wydzielonej księdze wieczystej jest wzmianka o roszczeniach dewelopera do KW, że zarządzać będzie nieruchomością wspólną. Czy ktoś wie co oznacza ten zapis i czy w zasadzie nie oznacza on, że Agrobex może zostać administratorem na stałe? Niezły kwiatek, w umowie wstępnej KW była wolna od takich wpisów :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości