Zmiana VAT-u na mieszkania

Tutaj poruszamy tematy związane z osiedlem
dejvo
Posty: 67
Rejestracja: 28 paź 2010, 11:04
Etap: I
Lokalizacja: Zalasewo

Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: dejvo » 28 gru 2010, 18:42

Czy ktoś się orientuje jak to wpłynie na końcową cenę naszych mieszkań tzn. czy wyższy VAT trzeba będzie zapłacić za całe mieszkanie czy tylko za cześć, która została do spłaty w 2012 roku?

Pozdrawiam
dejvo

magda81
Posty: 86
Rejestracja: 06 lis 2010, 20:26
Etap: I

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: magda81 » 29 gru 2010, 20:27

Dopłacimy 1% VAT-u tylko od kwoty, która zostanie wpłacona na konto Agrobexu po 1 stycznia 2011. Deweloper myśli jeszcze nad formą uregulowania tej dopłaty. Najprawdopodobniej zrezygnują z pierwotnego pomysłu aneksu do umowy i zapłaty tej należności przy każdej kolejnej racie za mieszkanie. Osobiście mnie to cieszy- wolę zapłacić to raz i mieć spokój.

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: solenzara » 15 lut 2011, 14:13

Czy ktoś z Was dopłacał już ten 1%? Słyszałam (nie od Agrobexu oczywiście), że deweloperzy podobno nie mają podstaw prawnych do ściągania tej naleźności, nawet pomimo takowych zapisów w umowach czy aktach. Czy wiecie jak wygląda ta sprawa w naszym przypadku? Mam wrażenie, że temat ucichł z ich strony właśnie z tych powodów...

radpl
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2010, 17:55
Etap: 1

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: radpl » 16 lut 2011, 10:39

Różnice stawki Vat opłacamy tylko za część transz wpłaconych w 2011r. Na koniec, tuż przed odbiorem pojawi się dodatkowa ostatnia rata z wyliczoną różnicą. Nie będzie aneksów do umowy. Oczywiście najlepiej wyjdą na tym osoby, które wpłaciły część wartości mieszkania w 2010r. z własnych środków, ale to przecież oczywista oczywistość :)

Niżej trochę informacji, jeśli ktoś jeszcze nie miał czasu ugryźć tematu.



Część deweloperów przerzuci koszt podwyżki VAT na klientów, ale duże firmy wezmą go na siebie, bez względu na zapisy umowy z klientami – wynika z analiz firmy Home Broker.Wolą trochę dopłacić, niż walczyć z klientami w sądach albo zwracać pieniądze, kiedy ci rozwiążą umowę.


Jeszcze na początku stycznia większość spółek deweloperskich była przekonana, że kosztami wyższego VAT będą mogli obciążyć klientów. Tak wynikało z ankiety, którą przeprowadził wśród nich Home Broker, badający rynek nieruchomości. – Niemal 80 proc. firm zamierzało doliczać 8 proc. VAT do kwot, które klienci wpłacą w 2011 roku – mówi Bartosz Turek, analityk z Home Broker.

UOKiK kwestionuje

Wszyscy deweloperzy w swoich umowach, jakie podpisują z klientami, standardowo mają zapis, który upoważnia ich do zmian ceny mieszkania, jeżeli podatek od towarów i usług wzrośnie. UOKiK zakwestionował legalność części takich klauzul, a na 23 deweloperów, którzy mieli je w umowach, nałożył kary.

– Deweloper nie ma prawa podnosić ceny mieszkania, jeśli w umowie ma wpisaną cenę brutto – wyjaśnia prof. Marek Chmaj z kancelarii Chmaj i Wspólnicy. – Może natomiast to zrobić, gdy w umowie jest cena netto plus VAT, bez określenia jego wielkości. W takim przypadku dopłaca kupujący. Ale jeżeli deweloper wpisał cenę netto plus 7 proc. VAT, dopłaty od klienta już żądać nie może.

– Tak naprawdę o tym, czy w umowie są klazule niedozwolone, czy nie, za każdym razem powinien orzekać prawnik – mówi Ernest Malinowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ale część deweloperów już zadeklarowała, że bez względu na zapisy w umowach poniesie koszty podwyżki VAT. Taką politykę przyjęły m.in. Dom Development, Budimex Nieruchomości, Archicom czy J.W. Construction.

– To dziś bardziej sensowna strategia, niż podnosić ceny i ryzykować, że klient pójdzie do konkurencji– mówi Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Odbiją to sobie w przyszłości, np. kupując tańsze materiały albo podnosząc ceny dopiero projektowanych inwestycji

Płacą klienci

Niektóre jednak firmy zamierzają podnieść cenę mieszkania o jeden procent. Wśród nich jest m.in. Warsow Trust Developer. – Każdy, kto podpisywał z nami w ubiegłym roku umowę zakupu mieszkania, wiedział, że od kwot wpłacanych w 2011 roku będzie musiał zapłacić 8 proc. podatku VAT – dowiedzieliśmy się w biurze sprzedaży firmy Warsow Trust Development. Ten deweloper może to zrobić, bo zawartych umowach podał cenę netto plus VAT. Według mecenasa Chmaja nie jest to więc klauzula niedozwolona.

Obliczyliśmy, że klient, który w ubiegłym roku zawarł umowę kupna mieszkania na cenę 500 tys. zł, będzie musiał dodatkowo dopłacić ok. 4 tys. zł. Z wyliczeń Home Broker wynika, że średnia dopłata w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu wyniosłaby ok. 3,6 tys. zł dla mieszkań 2-pokojowych i 4,8 tys. zł dla 3-pokojowych. I musi się z nią liczyć nawet 80 tys. osób.

Dla wielu z nich jedynym wyjściem będzie zwiększenie kredytu. Banki z reguły na to przystają, ale jeszcze raz sprawdzają zdolność kredytową i każą przynosić stosy niezbędnych zaświadczeń.

Unijne dyrektywy

Były. wiceminister finansów Mirosław Barszcz, a dziś ekspert z Business Centre Club, uważa, że obciążanie przedsiębiorców kosztami podwyżki VAT jest sprzeczne z unijną dyrektywą o VAT. – Podatek ten ma w ostatecznym rachunku obciążać konsumenta, a być neutralny dla przedsiębiorcy – powiedział Barszcz.

Jacek Bielecki z PZFD nie wyklucza, że część deweloperów będzie dochodziła swoich praw w sądzie, a może nawet przed Europejskim Trybunałem Konsytytucyjnym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
radpl

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: solenzara » 16 lut 2011, 13:56

Hm.. a skąd radpl wiesz, ze: "Na koniec, tuż przed odbiorem pojawi się dodatkowa ostatnia rata z wyliczoną różnicą."?? My w grudniu dostaliśmy pisemko, że w styczniu Agrobex będzie zapraszął do siebie na rozmowy, jak do tej pory bez odzewu. W takim razie powinni chyba coś wspomieć na ten temat, że na zakończenie taka miła niespodzianka nas czeka.
Swoją drogą mogliby ten Vat odpuścić- byłoby to eleganckie zagranie z ich strony i więcej by im przyniosło korzyści (medialno- reklamowych) niż pazerne zdzieranie z nas tych pieniędzy.

dejvo
Posty: 67
Rejestracja: 28 paź 2010, 11:04
Etap: I
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: dejvo » 16 lut 2011, 15:03

Dzwoniłem do Agrobexu w grudniu, zaraz po tym jak dostałem to pismo i podczas rozmowy dowiedziałem się, że jednak zrezygnują z ponownego naliczania rat po zmianie podatku, bo to powoduje konieczność renegocjacji umów kredytowych. Przed odbiorem mieszkania wystawią osobną fakturę korygującą całą sumę do zapłaty.
dejvo

magda81
Posty: 86
Rejestracja: 06 lis 2010, 20:26
Etap: I

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: magda81 » 16 lut 2011, 15:41

Dejvo- zgodnie z artykułem, który przytoczyłeś Agrobex nie ma prawa żądać od nas dopłaty VAT-u mimo że jeden z paragrafów umowy o tym mówił. Ja mam w umowie wpisaną cenę brutto, a jak jest u Was?

"Deweloper nie ma prawa podnosić ceny mieszkania, jeśli w umowie ma wpisaną cenę brutto – wyjaśnia prof. Marek Chmaj z kancelarii Chmaj i Wspólnicy. – Może natomiast to zrobić, gdy w umowie jest cena netto plus VAT, bez określenia jego wielkości. W takim przypadku dopłaca kupujący. Ale jeżeli deweloper wpisał cenę netto plus 7 proc. VAT, dopłaty od klienta już żądać nie może."

Może ktoś jest prawnikiem, albo zna kogoś kto rozwiałby nasze wątpliwości?

Pozdrawiam,
Magda

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: solenzara » 16 lut 2011, 19:41

Magda- sprawdziłam moją umowę i ja również mam ceny brutto. Także uważam, że nie powinniśmy płacić. Prawo jest po naszej stronie. Deweloperzy lubią stosowac klauzule niedozwolone i to, że tak sobie umowę sporządzili nie znaczy, że mamy być kozłami ofiarnymi.

Znalazłam inny artykuł z Gazety Prawnej na ten temat:

Deweloper ponosi koszt zmiany stawki VAT

Według rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) deweloper nie może podwyższyć ceny towaru lub usługi w przypadku zmiany stawki VAT.

ednocześnie w związku z podwyżką VAT od 1 stycznia 2011 r. do kolejnych wpłat dokonywanych przez nabywcę lokalu mieszkalnego musi stosować aktualną stawkę VAT. Oznacza to, że deweloper, żeby być w zgodzie z przepisami o VAT oraz wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), powinien wystawiać faktury za kolejne wpłaty rat za mieszkanie, stosując wyższą stawkę VAT, ale ciężaru tej podwyżki nie może przerzucić na kupującego.
Niedozwolone klauzule

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 28 marca 2008 r. (sygn. akt VI ACa 1078/07) uznał za niedozwoloną klauzulę zawartą w umowie z deweloperem zezwalającą na podwyższenie ceny towaru lub usługi w przypadku zmiany wysokości stawki VAT.

Joanna Szydlik, adwokat w zespole kancelarii adwokackich RS Adwokaci, wyjaśnia, że klauzula ta została wpisana do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, prowadzonego przez prezesa UOKiK. Z art. 47943 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru niedozwolonych klauzul. Oznacza to, że skutki tego wyroku rozciągają się nie tylko na przedsiębiorcę występującego jako pozwany w sprawie, w której wydano wyrok, ale także na każdego innego przedsiębiorcę (np. wyrok SN z 13 lipca 2006 r., sygn. akt III SZP 3/06). Wobec tego każdy przedsiębiorca, który zastosuje postanowienie wzorca umowy uznane przez SOKiK za niedozwolone, dopuszcza się naruszenia interesów konsumentów.

– Deweloper w umowach zawartych z konsumentami nie powinien stosować postanowień, które wyrokiem SOKiK zostały uznane za niedozwolone. Takie klauzule uznać należy za niewiążące strony z uwagi na ich nieważność – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Istnieje też odmienne stanowisko, że wyrok uwzględniający powództwo o uznanie klauzuli za niedozwoloną, obejmuje prawomocnością tylko pozwanego przedsiębiorcę (np. wyrok SOKiK z 22 sierpnia 2005 r., sygn. akt XVII Ama 21/2005).

– Konsument ma jednak w tym przypadku możliwość domagania się uznania tej klauzuli za niedozwoloną – podkreśla Joanna Szydlik.
Wzrost podatku

Skoro rejestr klauzul niedozwolonych wiąże wszystkie podmioty, a więc także innych deweloperów, a nie tylko tego, któremu urząd zakwestionował stosowanie takiej klauzuli w umowie, to firmy, które nie otrzymały jeszcze całości należności z tytułu sprzedaży mieszkań, mają ograniczone możliwości przerzucenia podwyżki VAT na klientów. Takiego zdania jest Tomasz Bełdyga, radca prawny, dyrektor w KPMG.

– Jeżeli deweloperzy nie mogą się przed skutkami podwyżki VAT zabezpieczyć w momencie zawierania umowy, pozostaje im renegocjacja umowy z klientem. Jednak konsumenci nie muszą się zgodzić na zapłatę większej ceny – mówi Tomasz Bełdyga.

Ekspert dodaje, że gdyby sąd nie zakwestionował tego typu klauzul, to całe ryzyko związane ze zmianą stawek VAT ponosiliby klienci, a w większości przypadków są to osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dla których VAT zawarty w cenie nabycia mieszkania nie jest odliczany.

– Mając na uwadze interes konsumenta i przedsiębiorcy, przyznano prymat ochronie tego pierwszego, a to oznacza, że skutki wzrostu VAT mogą się okazać dotkliwe dla deweloperów – konkluduje Tomasz Bełdyga.

Także Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że oferując mieszkania w obrocie konsumenckim, deweloper nie może podwyższyć ceny oferowanych lokali, powołując się na wzrost stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym z 7 proc. do 8 proc. (w przypadkach gdy oferowany lokal mieszkalny nie będzie się mieścił w definicji budownictwa społecznego z 7 proc. do 23 proc.).

– Jeżeli taka klauzula znajduje się w umowie, nabywca lokalu będzie mógł wezwać dewelopera do zaniechania stosowania tej klauzuli, a w przypadku odmowy zwrócić się do sądu powszechnego o uznanie danego postanowienia za niewiążące – radzi Bartosz Bogdański.

Deweloperzy, którzy nie wkalkulowali planowanego wzrostu VAT w cenę oferowanych lokali w momencie podpisania umowy, poniosą ekonomiczny koszt podwyżki. Muszą zastosować wyższą stawkę VAT, ale nie mają prawa do podwyższenia ceny brutto.

W przypadku lokali w budowie deweloperzy będą zobowiązani do wystawiania faktur VAT z wyższą stawką tylko w odniesieniu do rat płatnych po 31 grudnia 2010 r.

– Na mocy przepisów przejściowych w nowelizacji ustawy o VAT podwyżka nie ma zastosowania do lokali mieszkalnych, które zostały już wydane przed 1 stycznia 2011 r., nawet jeśli cena za lokal nie została uiszczona w całości w 2010 roku – podkreśla Bartosz Bogdański.

dejvo
Posty: 67
Rejestracja: 28 paź 2010, 11:04
Etap: I
Lokalizacja: Zalasewo

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: dejvo » 16 lut 2011, 23:24

magda81 pisze:Dejvo- zgodnie z artykułem, który przytoczyłeś Agrobex nie ma prawa żądać od nas dopłaty VAT-u mimo że jeden z paragrafów umowy o tym mówił. Ja mam w umowie wpisaną cenę brutto, a jak jest u Was?
Ja mam wpisaną cenę brutto w §2, ale mam też podpunkt nr 2 w paragrafie §8 w brzmieniu:

"2/w przypadku zmiany stawki podatku VAT przed całkowitą zapłatą całej ceny
sprzedaży przedmiotu umowy, o którym mowa w § 1 niniejszej umowy, różnica
pomiędzy należnym podatkiem, a podatkiem wliczonym w cenę (to jest podatkiem
w wysokości 7%), zostanie naliczona od kwoty nie zapłaconych (w dacie zmiany
stawki podatku) przez Stronę kupującą rat z tytułu ceny sprzedaży przedmiotu umowy,
i płatna będzie przez Stronę kupującą odpowiednio przy zapłacie tych rat,"

Pytanie tylko czy ten podpunkt nie należy to tzw. klauzul niedozwolonych...

Na marginesie: to nie ja przytoczyłem artykuł tylko radpl :D
dejvo

radpl
Posty: 65
Rejestracja: 02 lis 2010, 17:55
Etap: 1

Re: Zmiana VAT-u na mieszkania

Post autor: radpl » 20 lut 2011, 14:25

dejvo pisze:Dzwoniłem do Agrobexu w grudniu, zaraz po tym jak dostałem to pismo i podczas rozmowy dowiedziałem się, że jednak zrezygnują z ponownego naliczania rat po zmianie podatku, bo to powoduje konieczność renegocjacji umów kredytowych. Przed odbiorem mieszkania wystawią osobną fakturę korygującą całą sumę do zapłaty.
Dostałem taką samą odp. w lutym.
solenzara pisze:Hm.. a skąd radpl wiesz, ze:
Podobnie jak dejvo dzowniłem, ale w lutym.
dejvo pisze:Na marginesie: to nie ja przytoczyłem artykuł tylko radpl
musze zmienić podpis pod postem :D
radpl

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości