formalności

Informacje o postępach na budowie oraz nowych zdjęciach
wojtman
Posty: 145
Rejestracja: 30 sty 2011, 14:58
Etap: II
Lokalizacja: Poznań

formalności

Post autor: wojtman » 21 cze 2011, 13:51

Witam Wszystkich Przyszłych Mieszkańców Mokrej,

Mam do Was pytanie, ponieważ nie kupowaliśmy wcześniej mieszkania i się nie orientujemy.
Najpierw jest odbiór techniczny czyli otrzymujemy klucze i możemy zacząć remonty, a kiedy można się wprowadzać jest jakiś inny wyznaczony termin?
Kiedy łatwi się sprawy notarialne, księgi wieczyste itp? Mógłby ktoś wszytko napisać?
z góry dziękuję i pozdrawiam

aga2san
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2011, 21:23
Etap: II
Lokalizacja: Swarzędz

Re: formalności

Post autor: aga2san » 21 cze 2011, 17:19

Z tego co się orientuję (sama kupuję swoje pierwsze mieszkanko) najpierw właśnie jest odbiór techniczny, w późniejszym czasie (czasami te dwa odbiory się zbiegają równolegle) jest odbiór tzw "mieszkalny" po którym to można się już wprowadzać :). Jeśli chodzi natomiast o sprawy notarialne i założenie czy też przepisanie na nas księgi wieczystej mieszkania, to Agrobex ma na to od momentu przekazania mieszkania jakies 2 czy 3 miesiące. Informajce te są orientacyjne ponieważ sama na 100% nie wiem jak to się odbywa :) tak mi przekazała pani z Agrobexu :)

pecosita
Posty: 51
Rejestracja: 31 paź 2010, 21:01
Lokalizacja: Poznań

Re: formalności

Post autor: pecosita » 21 cze 2011, 17:35

Jak odbierałam mieszkanie, czyli podczas tego odbioru technicznego kierownik uprzedził mnie że nie ma jeszcze pozwolenia na zamieszkanie, co oznacza że wykańczać mogę jednak wprowadzać się dopiero jak będą mieli pozwolenie, to są jakieś formalności które prawdopodobnie zostaną uregulowane z końcem lipca tak jak pierwotny termin oddania mieszkania przewidywał. Jeśli chodzi o akt notarialny to faktycznie trochę się na to czeka. Nie wiem dlaczego, ale w Agrobeksie trwa to bardzo długo. Moja koleżanka która kupowała mieszkanie na os. Grudzińskiego we Swarzędzu czekała na akt notarialny jakieś 8 miesięcy.

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: formalności

Post autor: solenzara » 21 cze 2011, 19:14

Generalnie wygląda to tak, że odbiór techniczny jest dla nas (potwierdzamy zgodność mieszkania z umową, mamy klucze i możemy wykańczać). Zamieszkać można oficjalnie po oddaniu budynku do użytkowania- czyli po uzyskaniu od PINB decyzji administracyjnej. Na takie oddanie przyjeżdza PINB, straż, wszytsko musi być dopięte (od zagospodarowania terenu do przyłączy, inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej itp.)Kontrola odbywa się do 21 dni od złożenia wniosku przez inwestora. Jak wszytsko gra to jest kwestia wystawienia decyzji+ czas na uprawomocnienie (2tyg.). I to musi się dokonać do końca lipca ( tak mamy w umowie). Potem Agrobex występuje do starostwa o wydanie zaświadczeń o samodzielności lokalu czyli na każdy nasz lokal na podstawie przedłożonej inwentaryzacji otrzymuje zaświadczenie. To trwa do 7 dni (chyba że wniosek złożony przez inwestora jest niekompletny to wtedy rzecz wiadoma się przedłuża, ale wniosek taki jest banalnie prosty i dla Agrobexu to chleb powszedni więc należy liczyć 7 dni). Następnie inwestor udaje się do Geopozu (w przypadku gminy jego odpowiednika) i składa wniosek o ujawnienie lokalu w kartotece lokali oraz o wypis z kartoteki lokali. Powinno to się odbyć w ciągu 30 dni. A potem Agrobex umawia się z nami i z notariuszem i dokonujemy ostatecznego aktu sprzedaży i ustanowienia odrębnej własności lokalu. Potem to wędruje do sądu do wpisu do KW, a następnie z takim wypisem z KW idziemy w końcu do banku:) Długa droga ale to zrobienia, zwłaszcza jak się buduje i zajmuje tym na co dzień to takiemu deweloperowi powinno to szybko iść. Ale pewnie tak nie będzie, bo pamietam że już napoczątku Pani X z Agrobexu mówiła, że nie wiadomo ile to zajmie bo formlaności, bo urzędy, bo to tak długo trwa... bla bla bla. Nieudolność i opieszałość Agrobexu, a za to my dostajemy po kieszeni. My w umowie z nimi mamy, że do stycznia 2012 się wyrobią, czyli w najgorszym przypadku 6miesięcy. To mniej więcej tak wygladają formalności. Jak coś przeoczyłam proszę mnie poprawić:)

wojtman
Posty: 145
Rejestracja: 30 sty 2011, 14:58
Etap: II
Lokalizacja: Poznań

Re: formalności

Post autor: wojtman » 22 cze 2011, 12:39

dzięki wielkie, ob tylko czas od przeglądu technicznego do zamieszkania nie był zbyt długi. My chcemy zrobić remont i jak naszybciej się wprowadzać

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: formalności

Post autor: ewciaja » 25 cze 2011, 20:44

Czy orientujecie się czy możliwe jest uzyskanie od Agrobexu planów rozmieszczenia np. elektryki czy rur? A może dają to przy odbiorze? Planujemy kilka zmian (przeniesienie kuchni, grzejników) i takowe plany bardzo ułatwiłyby sprawę.

aga2san
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2011, 21:23
Etap: II
Lokalizacja: Swarzędz

Re: formalności

Post autor: aga2san » 25 cze 2011, 22:50

co do uzyskania planu rozmieszczenia elektryki czy rur nie ma problemu, my już przy oglądaniu mieszkania w II etapie jakieś dwa miesiące temu zagadaliśmy do kierownika budowy i za 5 min przyszedł z kserami planów eletryki, rur i czegoś tam jeszcze :) plany te muszą mieć cały czas na budowie w razie wu

wojtman
Posty: 145
Rejestracja: 30 sty 2011, 14:58
Etap: II
Lokalizacja: Poznań

Re: formalności

Post autor: wojtman » 26 cze 2011, 18:21

a Podatek PCC wynosi 2% wartości mieszkania czy ta stawka uległa zmianie na 0,1 % bo w necie różnie pisze??

aga2san
Posty: 78
Rejestracja: 20 sty 2011, 21:23
Etap: II
Lokalizacja: Swarzędz

Re: formalności

Post autor: aga2san » 26 cze 2011, 18:42

podatek PCC wynosi 2% i odciąga się go od umów cywilno-prawnych, chyba nie chcesz płacić 2% za mieszkanie? :P w naszym przypadku nic już więcej nie płacimy ponieważ jeśli jeden z kontrahentów zawierających umowę jest płatnikiem czynnym podatku Vat (w tym przypadku Agrobex) to Agrobex w cenie już nam wartość netto plus vat policzył i nie musimy 2% płacić, wystarczy że vat zapłaciliśmy, jeszcze by było jakbym musiała 2% wartości zapłacić, o zgrozo.....
2% wartości mieszkania byś płacił np jakbyś kupował mieszkanie na rynku wtórnym od jakiejś babci i wtedy z umowy kupna-sprzedaży trzeba by było 2% podatku zapłacić :) nio chyba wystarczająco wyjaśniłam :D

wojtman
Posty: 145
Rejestracja: 30 sty 2011, 14:58
Etap: II
Lokalizacja: Poznań

Re: formalności

Post autor: wojtman » 26 cze 2011, 18:43

Znalazłam informacje że podatek PCC (2% wartości mieszkania) nie płacą osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym gdy deweloper jest płatnikiem podatku vat, tak więc my tylko powinniśmy płacić podatek od ustanowienia hipoteki 0.1% +19zł. Czy ma ktoś jakieś dokładne info i się w tym orientuje?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości