Akty notarialne

Współpraca z Agrobex S.A (kupno, odbiór mieszkania, zapisy w umowach itp.)
ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 14 sty 2012, 12:46

Termin wstępnie ustalony na 21/01 godz.14. To oczywiście do zmiany jeśli ktoś by chciał a nie mógł o tej porze. Co do miejsca, to zaproponowałam nasze mieszkanie, jeśli oczywiście się pomieścimy. Chętnych prosiłam o info na priv, na razie chęć wyraziły 3 osoby. Magda wspominała jeszcze o barze U Walusia przy Radosnej, jeśli miałoby nas być więcej.

Co do VAT Magda ma rację.

Maciej
Posty: 18
Rejestracja: 13 lip 2011, 10:28

Re: Akty notarialne

Post autor: Maciej » 14 sty 2012, 13:33

Witam,
Moim zdaniem z tym VAT też coś jest nie tak, ponieważ zapisu o zmianie stawki VAT wogóle nie powinno być, zatem punktu mówiącego o tym, że możemy odstąpić od umowy również nie powinno być. Jeśli nie chcieliśmy dopłacić za VAT mogliśmy odstąpić od umowy, zatem każdy dopłacił VAT ale Agrobex nie miał prawa pobierać od nas tych opłat.
Pozdrawiam sąsiadów,

WojtekZ
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2011, 07:51

Re: Akty notarialne

Post autor: WojtekZ » 14 sty 2012, 14:07

A może odnośnie VAT-u zapytać w Urzędzie Skarbowym.....może się przyjrzą Agrobexowi ??

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 14 sty 2012, 17:06

Żle to rozumiecie. Agrobex jak najbardziej miał prawo wpisać zarówno dopłaty za nadmetraż jak i za vat w umowie - bo to się przekłada na wartość mieszkania. Jednak w każdym przypadku powinien dać klientom prawo odstąpienia od umowy jeśli taka sytuacja zaistnieje. W nadmetrażu mieliśmy możliwość odstąpienia dopiero jeśli cena wzrośnie o więcej niż 5% (podobny zapis znalazł się w II etapie odnośnie VAT) i ta część jest niedozwolona, a co za tym idzie, cały artykuł.

Maciej
Posty: 18
Rejestracja: 13 lip 2011, 10:28

Re: Akty notarialne

Post autor: Maciej » 14 sty 2012, 17:15

Ewciaja, jest taka klauzula niedozwolona:
„W przypadku zmiany powierzchni lokalu wnikającej z inwentaryzacji powykonawczej, cena ulegnie zmianie o wartość wynikającą z pomnożenia różnicy w powierzchni lokalu przez cenę jednego metra kwadratowego ustaloną w umowie” (Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrok z dnia 10.10.2004r., Sygn. akt XVII Amc 47/03, data dokonania wpisu do rejestru: 06.01.2005r., pozycja nr 227)

Nie ma tutaj mowy o ile procent zwiększy sie mieszkanie. Wiec Agrobex nie miał prawa wpisać dopłaty za nadmetraż.

ewciaja
Posty: 133
Rejestracja: 02 lis 2010, 09:01

Re: Akty notarialne

Post autor: ewciaja » 15 sty 2012, 11:03

No to faktycznie, może masz rację. Ja powtarzam co mi w UOKiK powiedziały babeczki, ale może coś przekręciłam ja lub one pomyliły w takim razie. Chyba że tam w ogóle chodziło o zupełny brak możliwości wycofania się z umowy. Trzeba byłoby się dopytać bo może i ten VAT by się w to wliczał.

asiarek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2012, 19:36
Etap: I etap

Re: Akty notarialne

Post autor: asiarek » 15 sty 2012, 15:28

witam wszystkich. Czytając decyzję UOKIK, która dotyczy również kupujących z innych inwestycji jestem pewien, że tamci mają juz podpisane AN. Natomiast w decyzji jest zapisane,że Agrobex ma miesiąc na podpisanie aneksów do umów zawierajacych klauzule niedozwolone, co w praktyce może oznaczać korektę wartości nieruchomości. A zatem w tych przypadkach Developer również będzie zoobowiązany do zwrotu zagarniętych pieniędzy. Zastanawiam się czy konieczna jest korekta wartości mieszkania w AN?
Jeślichodzi o VAT to podobnie jak w nadmetrażu jeśli mniej niż 5% to również jest to niedozwolone, a zatem powinien być zwrot :)

solenzara
Posty: 50
Rejestracja: 05 lis 2010, 21:14

Re: Akty notarialne

Post autor: solenzara » 15 sty 2012, 17:10

Vat też się wlicza, nawet na zdrowy rozum rzecz biorąc: przy transakcji obowiązuje cena na umowie, nie może byc zależna od jakiś czynników za ileś tam czasu. To jest ryzyko dewelopera, wchodząc w inwestycję winien brać to na siebie. Nikt nie kazał im sprzedawać mieszkań przed wybudowaniem. Ponadto odnośnie vatu Agrobex na początku stycznia 2011r. wysyłał pisma z info, że będa podpisywane stosowne aneksy do umów w związku ze zmiana vatu i że będa umawiać na spotkania. I co było potem? w naszym przypadku cisza, do niczego takiego nie doszło. Czyli widać ciekawa zmiana planów. O dopłacie za vat dopiero usłyszelismy na dwa dni przed obiorem mieszkania w przypadkowej rozmowie telefonicznej. Ponadto w umowie przedwstępnej (bynajmniej u nas) jest zapis, który mówi, że jak zmieni się stawka vat to dostaniemy pismo z informacją i w ciągu 30dni można odstapić od umowy. Czy ktoś takowe pismo otrzymał? czyli de facto otrzymał mozliwość rezygnacji?? Zapewne jak my nikt nie otrzymał, czyli Agrobex sam łamie przez siebie ustanowione zapisy w umowie to raz, a dwa odebrał możliwośc odstapienia od umowy.
Zapis o vacie też widnieje w rejestrze klauzul niedozwolonych: http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.ns ... enDocument
Zresztą jak sie wygoogla to dużo można znależć zapisów na ten temat, np. w gaziecie prawnej były arytkuły.
Myśle też, ze podpisanie aktu nie odbiera możliowści odzyskania niezgodnie z prawem pobranych pieniędzy.

A jakie uwagi macie odnośnie pozostałych zapisów w projekcie aktów? bo trzeba też myśleć o tym co zaraz podpiszemy, aby nie mieć kolejnych problemów. Zauważcie, że teraz mamy też wątpliwe zapisy, takie jak ponoszenie kosztów za naprawy sieci czy ten zarząd (jak przytaczałam wcześniej z jednego z postów wynika, że pózniej są problemy z uwolnieniem się od Agrobexu, wręcz jest to niemozliwe).

asiarek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2012, 19:36
Etap: I etap

Re: Akty notarialne

Post autor: asiarek » 16 sty 2012, 11:57

z rozmowy z rzecznikiem konsumenta zmartwił mnie jeden fakt, otóż umowa przedwstępna, jaką wiekszość z nas ma, nie stanowi nas właścicielami lokalu. W świetle prawa to Agrobex jest w posiadaniu naszych mieszkań. Natomiast podpisanie AN z kwotą za nadmetraż i VAT znacznie ogranicza dochodzenie od Agrobexu wpłaconych pieniędzy. Jeśli chodzi o decyzję UOKIK to z racji tego, że nie ma naszego etapu, to mozemy się na nią, a właściwie to na wyroki SOKiK, zawarte w niej powoływać i zwracać do developera o zwrot kasy. Można też próbować, po uprzednim piśmie do Agrobexu, poprzez notariusza zwrócić się o wpisanie do AN kwoty pomniejszonej o dopłaty...

Maciej
Posty: 18
Rejestracja: 13 lip 2011, 10:28

Re: Akty notarialne

Post autor: Maciej » 16 sty 2012, 16:48

Czemu sądzisz, że podpisanie AN z kwotą na nadmetraż i VAT znacznie ogranicza dochodzenie od AGROBEXU wpłaconych pieniędzy?..

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości